רשות המסים: "בקרוב נחשוף העלמות מיליארדים"

עודכן: 18 במרץ 2019


לדברי מנכ"ל רשות המסים, נעשות הצלבות של נתונים, בעקבותיהם נשלחים עשרות אלפי מכתבים בחודשים האחרונים, לחשודים פוטנציאלים בדרישה לדיווח על הכנסותיהם. משה אשר: "בקרוב מאוד ייחשפו העלמות במיליארדי שקלים של ישראלים בחו"ל". הודיע כי הרשות תגייס חברה לכריית מידע באינטרנט שתסייע באיתור מעלימי הכנסות.

(מאת: אליצפן רוזנברג פורסם:  07.07.14 )


"יש באוויר 110 אלף מכתבים עם דרישה לפרט רכוש והון, מאנשים שאין לגביהם מידע ברשויות המס" – כך אמר היום (ב') מנכ"ל רשות המסים, משה אשר, בכנס של לשכת רואי החשבון.

"אנחנו עושים הצלבות של נתונים. אנשים שמחזיקים 2 דירות ומעלה – יכול להיות שנתנו לילד לגור שם ואין הכנסת שכר דירה, אז לא צריך לדווח, אבל יכול להיות גם שלא, ויש להם הכנסה לא מדווחת. יש כאלה שנמצאים כל הזמן בטיסות, על הקו לחו"ל אבל יש להם שכר נמוך. הם לא עובדי היי-טק. אז יכול להיות שיש להם דודה או סבתא שמזמינה אותם אליה כל פעם, אבל יכול להיות שלא, והגיע הזמן לבדוק איתם מה קורה. שיגיעו ויחתמו – מה יש להם ומה אין".


כמאה ועשרה אלף אזרחים קיבלו בימים אלו מכתב מרשות המסים בישראל ובתוך המעטפה מצאו את טופס 5329, אשר כותרתו: "דוח פרטים אישיים והצהרה על מקורות הכנסה בארץ ובחו"ל".

בטופס מתבקש האזרח למלא את מקורות הכנסותיו, פרטי חשבונות הבנקים שלו, לדווח אם הוא בעל מניות בחברה או שותף בעסק, לפרט את כל נכסי הנדל"ן והדירות שיש לו או לאשתו ועוד פרטים אשר ישמשו את רשות המסים כדי לקבוע אם מדובר במעלים הכנסות שיש מקום לפתוח לו תיק שומה ולחייבו במס ואולי גם לזמנו לחקירה פלילית.

לפי הידוע, מקבלי הטופס מתחלקים לשלושה סוגים עיקריים: הסוג הראשון – אלו שיש להם יותר מדירה אחת ולכן הם חייבים ברוב המקרים בדיווח ובמס על הכנסותיהם משכר הדירה. הסוג השני – אלו ששוהים בחו"ל מעל 90 יום בשנת כספים ולכן הם חשודים בכך שיש להם עיסוקים, הכנסות ונכסים בחו"ל, אשר עליהם לא דיווחו לרשות המסים. הסוג השלישי – אלו שנעשו בחשבונם בבנק פעולות של הפקדות ומשיכות "חשודות", שאין להם תיק במרשמי רשות המסים ואינם מדווחים כעובדים שכירים.

עוד סוג של אזרחים "בסיכון" הוא כאלו שנתקבל עליהם מידע במסגרת "קו הצדק" הידוע בכינויו "המלשינון" והמידע עליהם אינו מתאים לדיווחים על ההכנסות שלהם לרשות המסים.

אסור לזלזל במילוי הטופס, שכן למרות שהוא נשלח בדואר רגיל ולאו דווקא בדואר רשום, הוא מעיד כי המקבל אותו נמצא כבר במעקב ובבדיקה של רשות המסים. אי מילוי נכון של הטופס או אי הגשתו מהווים עברה פלילית שדינה מאסר בפועל.

חשוב למלא את הטופס בזהירות ובקפידה תוך קבלת ייעוץ ממומחה לענייני מסים, ולוודא את כל היבטי המיסוי הנובעים ממנו – הן באופן רטרואקטיבי עד עשר שנות מס לאחור, והן לשנות המס הבאות.

לשאלות בנושא מומלץ להתקשר למשרדי.

22 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

המסמכים לדו"ח שנתי לרשות המיסים 2021: עצמאים, מורשים ופטורים, שכירים חייבים והחזרי מס הכנסה בימים אלו אנו נערכים להגשת דוחות שנתיים לשנת 2021. המועד להגשת דוחות חייבים באמצעות משרדנו הוא כעת עד סוף יו

הצהרת הון דרישה להצהרת הון היא אולי אחת המפחידות שבדרישות רשות המיסים, במיוחד בפעם הראשונה. בכל עת, מדובר בכאב ראש לא קטן. הצהרת הון (להלן: ה"ה) משקפת את מצב ההון שלכם בתאריך מסוים, עפ"ר ה31 בדצמבר ש