top of page

שיטות הנהלת חשבונות: כפולה מול חד צידית

עודכן: 18 במרץ 2019משרד רואה חשבון חן נוי

מה ההבדל בין הנהלת חשבונות כפולה לחד צידית?


מה ההבדל בין הנהלת חשבונות כפולה להנהלת חשבונות חד צידית? אילו סוגי עסקים משתמשים בכל אחד מסוגי הנהלת חשבונות אלה? מה המשמעויות? האם יש הבדל בתעריפי הנהלת החשבונות?


הנהלת חשבונות משמשת לתיעוד וסידור כל הפעולות הכספיות – פיננסיות – של העסק ומהווה בסיס לחישוב רווחים/הפסדים ומיסים של העסק.


עבור יחיד (עצמאי), חברה קטנה או תאגיד ענק, לכולם חשוב ניהול מסודר של חשבונותיהם. לצורך זה קיימות שתי שיטות עיקריות:

הנהלת חשבונות חד צידית והנהלת חשבונות כפולה.


ניהול חשבונות – מהו?


מי שמבצע הנהלת החשבונות עבור העסק (בעל עסק, מנהל חשבונות בתוך חברה, או גורם חיצוני) בין אם זו הנהלת חשבונות חד צידית או הנהלת חשבונות כפולה, רושם ב"פנקסי" הנהלת החשבונות את כל עסקאות המכירה (הכנסות) שמבוצעות בעסק, את ההוצאות השונות לרכישות ושירותים ואת כל התשלומים הנוספים (כגון משכורות, ניכויים לרשויות מס, מס ערך מוסף ועוד).

בימנו כמובן, ניהול "ספרים"/"פנקסים" הוא ממוחשב, ורק המונח ההיסטורי נותר.

הרעיון הבסיסי הוא להציג את הוצאות העסק אל מול ההכנסות, בצורה שתאפשר לקבוע בצורה טובה ומבוססת, את הרווח נטו של העסק.

על פי רווח זה יחושב המס שמגיע לרשויות, מאותו עסק/חברה/ עצמאי.

עם זאת, חשוב להבדיל בין הוצאות ורווח של העסק, שמתבסס על ניירת, לבין "תזרים מזומנים" שעוקב אחרי מצב הבנק והכיס.

 

מי חייב בהנהלת חשבונות חד צדדית ומי בהנהלת חשבונות דו צדדית?


הוראות מס הכנסה הן שמנחות אילו עסקים יתנהלו בהנהלת חשבונות חד צידית ואילו מחויבים בהנהלת חשבונות כפולה.


הנהלת חשבונות חד צידית מיועדת בעיקר לעסקים קטנים.

בשיטה הבסיסית, נרשמות – בטור אחד כל ההכנסות של העסק ובטור שני כל ההוצאות של העסק, אלה מול אלה.

היום הנח"ש חד צידית מבוצעת בצורה ממוחשבת, וניתן להפיק ממנה יותר מידע לשליטה בעסק, כגון פירוט ספקים ו/או לקוחות, וחלוקה לסוגי הוצאה.

החיסרון: בשיטה זו לא נרשם מתי וכיצד (מזומן, העברה בנקאית, כרטיס אשראי) תתקבל הכנסה או יבוצע תשלום/הוצאה. לכן, מהנהלת חשבונות חד צידית, איננו מקבלים תמונה של צפי תזרים המזומנים בעסק, מתי צפוי להיכנס כסף או מתי יחויב חשבון הבנק.

מטרת השיטה החד צידית היא להראות את רווח העסק עפ"י המסמכים, לחישוב מס.

בהיקף של עסק פטור, צפוי חוב נמוך (יחסית) למס הכנסה, ולכן הרשויות לא השקיעו בצורך במעקב שוטף. רישום ההכנסות והוצאות חייב להתנהל באופן שוטף (קבלות מסודרות וספר תקבולים ותשלומים) אך פשוטה ביותר ואף ידנית. ההתחשבנות עם מס הכנסה מתבצעת רק בדוח השנתי, והצהרה שנתית למע"מ.

עוסק מורשה נדרש לרמה מעט גבוהה יותר של רישום, שהרי הוא מחויב לדיווח מידי חודשיים למע"מ ועל כן עליו לנהל רישום מדויק באופן תקופתי ואף דיווח מקוון, שנותן פירוט ספקים ולקוחות לרשויות המס, עקב הצורך במעקב אחר חשבוניות פיקטיביות ושאר בעיות ...

עוסק מורשה כבר עשוי להיות מחויב במקדמות למס הכנסה על בסיס דו חודשי, ומעקב אחר ההכנסות על ידי איש מקצוע יאפשר לו להקטין או להגדיל את המקדמות לפי תנודות העסק, לטובת חישוב שנתי אופטימלי.

עדיין, על מנת לבצע תכנון תזרים מזומנים נכון לטובת ניהול העסק, יש לבצע רישום נוסף ונפרד.

באופן הגיוני וגם מבחינת רשות המסים ולפי הוראות מס הכנסה, שיטת הנהלת חשבונות חד צידית מתאימה רק לעסקים יחסית קטנים.


מהי שיטת הנהלת חשבונות כפולה?

בשיטת הנהלת חשבונות כפולה לכל רישום של הוצאה, יש רישום מקביל של תמורה בפועל. רושמים הוצאות והכנסות, וגם מבצעים גם התאמות בנקים, התאמות תשלומי ספקים, ולקוחות.

בשיטה זו יש אפשרות לראות בצורה כוללת את מצב העסק בכל זמן נתון וגם להתבונן קדימה. היא מאפשרת לעוסק תכנון הוצאות נכון ובכך יתרון השיטה. עבור רשויות המס השיטה מאפשרת מבט מדויק יותר על הנעשה בעסק.


מהם החסרונות של הנהלת חשבונות כפולה מול הנהלת חשבונות חד צידית?

הנהלת חשבונות כפולה מורכבת יותר מהנה"ח חד צידית, דורשת יותר מיומנות מקצועית, והיא יקרה יותר.


מי חייב בהנהלת חשבונות כפולה?

רשות המיסים מחייבת עסקים מסוגים מוגדרים מסוימים לנהל חשבונות בשיטת הנהלת חשבונות כפול בפקודת מס הכנסה. הקריטריונים לכך מגוונים וכוללים מחזור שנתי, מספר עובדים, תחום העיסוק ועוד (הסכומים מתעדכנים מעת לעת, והכללים מפורטים מאד). חברה בע"מ מחויבת בהנח"ש כפולה, ללא קשר להיקף העסקים. בעלי מקצועות חופשיים אינם חייבים מראש בהנהלת חשבונות כפולה.

עסק שעל פי הוראות ניהול ספרים חייב בהנהלת חשבונות כפולה, חייב גם לבצע את הדיווח החודשי שלו למע"מ באופן מקוון. חשוב מאוד לפעול בהתאם להוראות וההגדרות הרשמיות, לגבי דרישות ניהול הספרים של העסק הספציפי.


1,549 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page