• חן נוי

מעבר מעוסק פטור למורשה - נקודות חשובות, ושיקולים מאד רלוונטיים להיערכות.

היקף ההכנסות גדל וייתכן ובקרוב תצטרך לעבור מעוסק פטור למורשה? האם בתחום העיסוק שלך זה משתלם בכלל? האם יש עסקים שעדיף להם להישאר בטווח ההכנסות של עסק פטור? מה זה ידרוש ממך? האם תצטרך לחייב את לקוחותיך במע”מ? הבהרה רחבה בנושא ללא בקיא בענייניים.


התשובה הקצרה מתחלקת בעצם לשני חלקים עיקריים –


(א) עקרוני שלך

1. האם יש אופציה להישאר בטווח ההכנסות של עסק פטור? האם אתה יכול לעצור/להגביל את הכנסותיך?

האם אתה רוצה להגביל את הכנסותיך? האם זוהי מחייתך, או הכנסה משנית?


(ב) החלק הכספי

2. העלאת מחירים – אכן תצטרך לגבות מע"מ. 100 ₪ יהיה שווה 85 ₪ כהכנסה...או 117 במקום 100 ₪.

3. קיזוז מע"מ – כמה הוצאות עסקיות יש בתחום העיסוק שלך?

4. דיווחים לרשויות, ומחיר. הרבה יותר מחויבות, אבל זה ממש עסק. איפה את/ה רוצה להיות?


ולפירוט -


(1) הגבלת הכנסות? יש לשאול – האם יש לך אופציה? בשנת 2021, עוסק פטור מוגבל להכנסות עד 99,893 ₪. אם אתה נמצא על התפר, האם אתה יכול כעת לעצור את הכנסותיך כדי לא לעבור את הסכום? אנחנו רק באוגוסט, יש עוד 4 חודשים לשנה. אולי עדיף להתמודד עם שינוי הסטטוס, מאשר להפסיק לתת שרות ללקוחותיך. אולי יש לך עוד אפיקים?

כדאי לבצע רגע חושבים ולהכין תחזית יסודית ואמיתית להכנסותיך להמשך השנה, וגם הלאה.


(2) גביית מע"מ - עליית מחירים? עוסק פטור לא עובד עם מע"מ ולכן אינו מחייב מע"מ מהלקוחות.

עוסק מורשה מחייב 17% מע"מ. מול מי אתה עובד – לקוחות פרטיים או עסקיים?


לדוגמא – תיקון חשמל של עוסק פטור יעלה 100 ₪, ואותו השרות אצל עוסק מורשה יהיה 117 ₪. או שאולי אתה תחליט לספוג חלק מהתוספת.. זה מאד תלוי בתחום, בלקוחות, בשוק ובאופי...(לקוח סופי תמיד יישא בעומס המע"מ, לכן במתן שרות לאנשים פרטיים זה בהחלט שיקול).

אבל, עבור עסק שעובד מול עוסקים מורשים ו/או חברות, הוספת מע"מ עשויה להיות יתרון, כי הם הרי מקזזים!


(3) "להרוויח" את קיזוז המע"מ


יתרון של עוסק מורשה הוא קיזוז המע"מ מהוצאותיו. מהן הוצאותיך העסקיות?

אם יש לך רכישות ציוד וחומרי גלם, המע"מ עשוי להיות משמעותי. לעוסק של שיעורים פרטיים המע"מ בשוטף ממש בקטנה, ואם נגיד, שהייתה רכישה גדולה של מחשב ב4000 ₪ - המע"מ הוא רק 680 ₪...

עוסק פטור אינו עובד עם מע"מ – אינו מזדכה על מע"מ של הוצאות (וכאמור אינו מחייב מע"מ בהכנסה).


(4) "טרחה" של דוחות והנהלת חשבונות


עוסק פטור חייב רק 2 דיווחים לרשויות בשנה - "הצהרת עוסק פטור" ו"דוח שנתי". ניתן להכין את הדוחות לבד (לא מומלץ, כי אין לעוסק את הידע לחישוב מיסוי מיטבי, זה לא המקצוע שלו והוא יכול רק לפגוע בעצמו, בכל ענין קטן מול הרשויות). טיפול של מייצג בעוסק פטור יעלה 1000-2500 ₪ לשנה, תלוי בפרטים.


עוסק מורשה חייב בדיווח דו-חודשי, 6 פעמים בשנה, לכל הרשויות – מע"מ, מס הכנסה, ביטוח לאומי. הדיווחים כוללים את כל ההכנסות וההוצאות, והדבר מחייב הנהלת חשבונות שוטפת (כלומר התנהלות רציפה) וגם דוח שנתי למס הכנסה. העברת חומר שוטף למנהל חשבונות מבוצע פיזית או ממוחשב. במשרדנו עובדים עם מערכות אינטרנטיות "מופחתות נייר", יש מגוון אופציות. ממש לא מומלץ לבצע באופן עצמאי. טיפול של מייצג בעוסק מורשה יעלה 2500-5000 ₪, שוב – תלוי בפרטים.


אשמח לסייע בנקודות האישיות כמובן, תתקשר/י אליי!


רו"ח חן נוי www.noycpa.co.il 08-9150505

41 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

המסמכים לדו"ח שנתי לרשות המיסים 2021: עצמאים, מורשים ופטורים, שכירים חייבים והחזרי מס הכנסה בימים אלו אנו נערכים להגשת דוחות שנתיים לשנת 2021. המועד להגשת דוחות חייבים באמצעות משרדנו הוא כעת עד סוף יו

הצהרת הון דרישה להצהרת הון היא אולי אחת המפחידות שבדרישות רשות המיסים, במיוחד בפעם הראשונה. בכל עת, מדובר בכאב ראש לא קטן. הצהרת הון (להלן: ה"ה) משקפת את מצב ההון שלכם בתאריך מסוים, עפ"ר ה31 בדצמבר ש